حافظه SSD

حافظه SSD

حافظه SSD بر پایه حافظه فلش است که فلش مموری ها و مموری کارت ها نیز بر همین اساس ساخته می شوند. به زبان دیگر حافظه های SSD شبیه به فلش مموری ها البته در سایز بزرگتر هستند که در کیفیت ساخت و نوع قطعات با هم اختلافاتی دارند. برای آشنایی بیشتر با این تکنولوژی حافظه های ذخیره سازی تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

حافظه SSD رقیبی برای هاردها یا حافظه های HDD محسوب می شود زیرا بدلیل مقاومت زیاد و همچنین مصرف برق کمتر و نیز سرعت عملکرد بالا می تواند جایگزین خوبی برای این نوع از حافظه ها باشد به شرط اینکه قیمت این نوع حافظه هم کمی به صرفه تر شود . اگر هم اکنون شاهد ترجیح کاربران به خرید هارد های سخت هستیم به همین دلیل است. SSD  برخلاف HDD به طور کامل الکترونیکی می باشد و هیچ قسمت متحرک یا مکانیکی در آن وجود ندارد. این نوع از حافظه ها به علت مزایای قابل توجه ای که نسبت به هاردها دارند از نظر قیمت نیز نسبت به هاردها متفاوت هستند و قیمت نسبتا بالایی دارند. با همه این تفاسیر این نوع از حافظه ها از نظر میزان فضای ذخیره سازی داده ها نسبت به هاردها ظرفیت کمتری دارند. حافظه های SSD نسبت به قطع ناگهانی برق آسیب پذیر هستند و ممکن است اطلاعات درایو از بین برود یا منجر به شناسایی نشدن یا عدم شناسایی اس اس دی منجر شود که در این مواقع دسترسی به اطلاعات امکان پذیر نیست که در این صورت باید به مرکز تخصصی بازیابی اطلاعات و تعمیر SSD مراجعه شود.

تفاوت حافظه اس اس دی (SSD) هارد دیسک (HDD)

۱- حافظه های اس اس دی سرعت بالاتری نسبت به هارد دیسک ها دارند

۲- حافظه های اس اس دی از ساختار فلش و اجزای غیر مکانیکی تشکیل شده اند اما هارد دیسک از یک برد و قطعات مکانیکی تشکیل شده اند.

۳- هارد دیسک ها نسبت به حافظه SSD ها قیمت پایین تر و ظرفیت بالاتری دارند.

۴- هارد دیسک ها به ضربه بسیار حساس هستند اما در حافظه های SSD از این ضعف برخوردار نیستند.

مدل های مختلف حافظه SSD

SSD  تک سطحی سلولی یا SLC در برابر چند سطحی سلولی یا  MLC گران قیمت تر هستند اما سرعت بیشتری دارند. پر سرعت ترین و گرانترین مدل از این نوع حافظه ها SSDهای مبتنی بر DRAM هستند که زمان پاسخی برابر با ۱۰میکرو ثانیه دارند که این سرعت تقریبا ۰٫۱ سایر SSD ها می باشد. به منظور ارائه قیمت مناسب تر فلش شرکتی یا EFDs را معرفی شدند که کارایی و زمان پاسخ مناسبی دارند.

دیدگاهی بنویسید

مطالب مشابه

استوک ها msi-trident-x-370x247 کامپیوتر گیمینگ Trident x شرکت MSI با پردازنده نسل ۹ اینتل دیجیتال

"" به علاقه مندی ها اضافه شد